Noć čitanja

Autor: Mirela Nedić, 6. 11. 2017.

U petak je u našoj školi održana aktivnost Noć čitanja planirana školskim Kurikulumom, a u cilju poticanja ljubavi prema čitanju i pisanoj riječi te stvaranja pozitivnog ozračja i prijateljstva među djecom.

Aktivnosti su prisustvovali učenici V., VI. i VII. razreda. Učenici petoga razreda čitali su jednu od omiljenih knjiga za djecu, roman Charlie i tvornica čokolade britanskoga pisca Roalda Dahla. Aktivnost je vodila knjižničarka. Učenici šestoga razreda čitali su bajku Sretni kraljević engleskoga književnika irskoga podrijetla Oscara Wildea, bajku o ljubavi, požrtvovnosti i suosjećanju prema ljudskoj bijedi i siromaštvu. Zašto je prepuklo olovno srce Sretnoga kraljevića, kao i važne i mudre istine, otkrili su učenici na stranicama knjige u zajedničkom razgovoru i aktivnostima koje je vodila pedagoginja. Učenici sedmoga razreda čitali su pripovijetku Duga hrvatskoga književnika Dinka Šimunovića, priču o djevojčici Srni opterećenoj zabranama koje joj postavljaju roditelji te želi izaći iz zadanih okvira sredine, odgoja, ali i spola. Djevojčici koja trči ususret dugi u želji da postane dječak. Njezina sudbina simbolizira želju za slobodom, igrom, nesputanosti,  no završava tragično. Dotaknuli smo se i Građanskog odgoja i zaključili da sva djeca, bez obzira na spol, imaju pravo na slobodu i igru.

Nakon čitanja naša je Lucija zabilježila sljedeće:

„Srnin kratak život bio je pretežak. Način na koji je odgajana, kao i sve druge djevojčice, nezamislivo je nepravedan. Sva ta suvišna pravila koja guše radost. Da sam na Srninu mjestu, ne bih potrčala za dugom jer je to praznovjerje. Ali opet, gdje bih pronašla izlaz iz te nepravedne situacije? Je li moguće da je jedini izlaz, jedini put koji vodi ka slobodi, bio takav tragični završetak?“

Nakon čitanja i obrade uslijedili su zabavni zadaci, društvene igre, potraga za skrivenim predmetom, igra žmire. Sitnih zalogaja, ni nakon pizze, nikad dosta. Grickalo se i za vrijeme gledanja filma, zaspalo 3 sata nakon ponoći.

Hvala djeci na sudjelovanju u aktivnosti.

Hvala kolegicama koje su mi pomogle u provođenju ove aktivnosti, učiteljici matematike, učiteljici likovne kulture, pedagoginji i knjižničarki, ravnatelju koji nas podržava, učitelju Tomici koji nas obiđe. Hvala i našem domaru Zlatku. Kako bismo bez njega?

M. Nedić