Noć čitanja
Autor: Maja Greganović, 20. 3. 2018.

U petak je u školi održana aktivnost „Noć čitanja“ planirana školskim Kurikulumom, a u cilju poticanja ljubavi prema pisanoj riječi te njegovanja prijateljstva među djecom.

U aktivnosti su sudjelovali učenici VII. i VIII. razreda. Sedmaši su čitali roman kanadske spisateljice Deborah Ellis, Djevojčica iz Afganistana, roman o životu djevojčice Parvane u Kabulu, glavnom afganistanskom gradu, u vrijeme vladavine talibana. Dotaknuli smo se i Građanskog odgoja i zaključili da svatko ima pravo na slobodu bez obzira na spol, nitko ne smije biti podvrgnut bilo kojem obliku zlostavljanja i svako dijete ima pravo na obrazovanje. Nažalost, u svijetu je puno djece kojima su uskraćena osnovna ljudska prava kao što su pravo na slobodu i obrazovanje.

Učenici VIII. razreda čitali su socijalni roman istaknutog hrvatskog književnika Augusta Šenoe, Prosjak Luka, roman o prosjaku kojega su ljudi odbacili i uništili u njemu sve ono „ljudsko“ te se zarekao kako nikada neće spavati pod ljudskim krovom. Tko je uzrok tome što Luka ipak odlučuje „postati čovjekom“ i kakva ga sudbina očekuje, neki su od problema koje smo istakli tijekom čitanja. Gledali smo prezentacije o Afganistanu i Augustu Šenoi te radili plakate.

Aktivnosti su prisustvovale i tri učenice VI. razreda koje je njihova razrednica Ivana nagradila za njihov trud u uređenju učionice.

Nakon čitanja uslijedio je zabavni dio, ples, igra skrivača, potraga za skrivenim predmetom. Jelo se, o daaaaa… Nakon što se učionica pretvorila u spavaonicu, gledali smo film „Moje pjesme, moji snovi“ i šuškali (čitaj: grickali…) do kasno u noć. Hvala svima koji su nas obišli i bili sa nama, ravnatelju, pedagoginji, uč. Tomici, našemu domaru Zlatku. Veliko hvala Ivani, učiteljici matematike, koja sa mnom provodi ovu aktivnost!

M. Nedić

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.