Svjetski dan svjesnosti o autizmu
Autor: Mirela Korajac, 2. 4. 2020.

2. travnja se u cijelom svijetu obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu, puštanjem plavih balona u zrak. Na taj način želi se istaknuti nedovoljna informiranost javnosti o autizmu koji je sve prisutniji  u našem društvu.

Poremećaj iz spektra autizma je razvojni poremećaj koji utječe na čovjekov način komunikacije, odnose s drugim ljudima te na okolinu. Način na koji utječe na ljude razlikuje se od osobe do osobe te ovisi o dobi te intelektualnim sposobnostima.

Djeca s poremećajima iz spektra autizma pogođena su na različite načine i u različitim mjerama. Zato se i zove “spektar autizma”. Autizam može utjecati na djecu svih razina intelektualne sposobnosti, od djece koja imaju velikih poteškoća s učenjem, do djece s prosječnom ili visokom razinom inteligencije. Znači da to što imate poremećaj iz spektra autizma ne znači da imate poteškoće s učenjem. Ozbiljnije pogođena djeca s jedne strane spektra imaju poteškoće s učenjem te uz to trebaju visoku razinu podrške. Na drugom kraju spektra, neki su ljudi s Aspergerovim sindromom ili “autizmom visoke učinkovitosti” akademski vrlo uspješni. Oni mogu biti uspješni u svom odabranom području, iako će još uvijek imati izražene poteškoće u socijalizaciji i komunikaciji.

Evo što kaže jedna majka: “Ja sam jako počašćena što imam svog sina. Autizam u našoj kući znači Uvijek Jedinstven, Pažljiv, Inteligentan i Pametan Mamin dečko (Always Unique, Thoughtful, Intelligent, Smart Mom’s boy). Nisam znala da jedna osoba može imati toliko kvaliteta. Autizam ga je pronašao; on je od mene napravio bolju osobu.”

Više o autizmu možete pročitati ovdje.