Intervju s Ivom Marić, učenicom 5. razreda

Autor: Maja Greganović, 11. 11. 2021.

Zašto je važno čitati?

Intervju s Ivom Marić, učenicom 5. razreda

Gradska knjižnica i čitaonica Đakovo službeno je otvorila Mjesec hrvatske knjige proglasivši najčitatelje 2020. u više kategorija. Mi smo tek nedavno saznali da je Iva Marić, učenica 5. razreda, proglašena najčitateljicom u kategoriji od 11 do 14 godina. I tako već drugu godinu zaredom. To je velika čast i mi smo odlučili saznati nešto više o njoj i njezinoj sklonosti prema knjigama. Nadamo se da će ovaj intervju potaknuti druge na čitanje jer znamo koliko je ono važno u životu svake mlade osobe.

A zašto je važno čitati najbolje nam je prikazala Laura.

Iva Marić je učenica 5. razreda i već je drugu godinu zaredom postala jedna od najčitateljica u kategoriji učenika od 11 do 14 godina. Odlučili smo saznati nešto više o njoj.

1. Kakvi su bili tvoji dojmovi nakon što si saznala za tu nagradu?

Bila sam vrlo uzbuđena i radosna.

1. Kako su na to reagirali tvoji prijatelji iz škole? Misliš li da si ih svojim čitanjem motivirala da i oni to isto čine?

Reagirali su pozitivno. Da, mislim da sam ih većinu motivirala da i oni isto tako čine.

1. S koliko si godina počela čitati knjige?

Počela sam čitati s pet godina.

1. Što te potaknulo na čitanje?

U mojoj obitelji svi puno čitaju. Uvijek sam imala (i još uvijek imam) časopise, knjige, slikovnice i novine oko sebe.

1. Što osjećaš dok čitaš?

Osjećam se kao da sam u drugom svijetu, pobjegnem od problema…Osjećam se predivno.

1. Nabroji dvije najbolje knjige koje si pročitala. Navedi po čemu su zaslužile tu titulu.

Usosili ste me s ovim pitanjem. Ne znam što bih vam odgovorila, svi ljudi koji stvarno vole čitati nemaju najdražu knjigu, imaju samo top 50 najdražih knjiga.

1. Koje vrste knjiga voliš čitati? Odredi nam vrstu.

Pustolovne (serijal knjiga Pet prijatelja ), detektivske, smiješne knjige. Čitam i knjige na engleskom jeziku.

1. Za kojim autorima najčešće posežeš?

Posežem za Enid Blyton , Davidom Walliamsom i Davidom Baddielom.

1. Koliko je stranica imala najduža knjiga koju si pročitala? Koliko ti je trebalo vremena da ju pročitaš?

Najduža knjiga, koju sam ikada dosad pročitala, ima je oko 750 stranica.

Ako ju želim pročitati na dva puta, za svaki mi dio treba jedan dan.

1. Hoćeš li u budućnosti nastaviti čitati istim žarom kao i sada? Pretpostavljamo da je za tebe čitanje pravi užitak, zar ne?

Želim nastaviti čitati istim žarom kao i do sada - možda i s još većim žarom.

Uz pjevanje, čitanje je za mene pravi užitak.

Iva i Leon Gabud