Obilježen Svjetski dan čitanja naglas

Autor: Maja Greganović, 8. 2. 2024.

Globalna neprofitna organizacija LitWord, potaknuta nejednakim uvjetima za obrazovanje djece diljem svijeta, odlučila je osvijestiti i proširiti važnost prava na pismenost za sve ljude. Kao jedan od programa pomoći u ostvarivanju prava na razvijanje jezičnih vještina, osmišljen je Svjetski dan čitanja naglas.

Obilježava se prve srijede u veljači, a ove godine se obilježavanju priključio i prvi razred naše matične škole. Učenici prvog razreda su s knjižničarkom održali interaktivno kreativno-čitalačko druženje. Čitajući slikovnicu „Gospođica Neću“ razgovarali smo o važnosti i jačini određenih riječi, predviđali smo događaje koji slijede u slikovnici, zajednički pratili pročitano gestama i pokretima, a učenicima najzabavniji dio je svakako bio uzvikivati „neću!“. Nakon čitanja i razgovora, kreativno smo u paru prikazali „Gospođicu Neću“, poslušali dječju pjesmicu „Neću“ i čvrsto odlučili da ćemo se truditi „neću“ pretvoriti u „hoću“.
Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik i čimbenik je uspješnog razvoja djeteta.

Kristina Tidlačka, knjižničarka