Blagdan Duhova u Gorjanima
Autor: Mirela Nedić, 7. 6. 2017.

Na blagdan Duhova u Gorjanima se tradicionalno održava Godišnji proljetni ophod ljelja ili kraljica, običaj uvršten na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Crkva tada slavi silazak Duha Svetoga na Mariju i apostole u Jeruzalemu, 50 dana nakon Kristova Uskrsnuća.

Običaj je započeo svečanim ulaskom ljelja u crkvu sv. Jakoba apostola i svetom misom. Ulazak je bio poseban i iz razloga što su nakon tri godine župljani ušli u obnovljenu crkvu i nakon duga vremena u Gorjanima su se začuli zvuci obnovljenih orgulja. Zapjevao je Župni zbor, djeca iz naše škole, pod ravnanjem Ivana Rakonce, vjeroučitelja u gorjanskoj školi. Nakon svete mise ispred župne crkve ljelje su igrale Kolo uz pratnju tamburaša, a potom krenule u ophod selom. Najprije ih je primio župnik, a zatim su u povorci, pjevajući, išle stazom u kuće domaćina. Ondje su ulazile pjesmom ovisno o tome tko živi u kući i izvodile obrednu igru. Ljelje je pratio samičar. Domaćin ih je tada častio i darivao, potom su zasvirali i zapjevali tamburaši.

Uvijek je poseban osjećaj prisustvovati ophodu jer ondje su moja djeca, nekadašnji učenici i sadašnji. Lijepo je vidjeti ih i onda kada izađu iz naše škole i krenu negdje dalje. Lijepo je biti dio ove zajednice, biti dio Gorjana. Biti dio onoga što je doista vrijedno u ovome selu, djeca i baština njihovih baka i djedova. A što reći o našem župnom zboru? Malo je reći kako sam ponosna. Bilo je posebno slušati ih.

M. Nedić