KALENDAR
« Veljača 2020 »

Dan sigurnijeg interneta
Autor: Mirela Korajac, 11. 2. 2020.

Dan sigurnijeg interneta se obilježava u više od 130 država svijeta.

Dan sigurnijeg interneta održava se svake godine početkom veljače s ciljem promoviranja odgovornog korištenja online tehnologija i mobilnih telefona, s posebnim naglaskom na korištenje tih tehnologija među djecom i mladima.

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“

Naime, upravo je nasilje na Internetu (cyberbullying) jedan od najčešćih oblika nasilja među mladima, a definirano je kao nasilje koje za alat koristi digitalnu tehnologiju.

Fokus sigurnosti na internetu se tijekom godina s kreiranja „sigurnijeg“ interneta prebacio na kreiranje „boljeg“ interneta. Bez obzira jesmo li djeca i mladi, roditelji i skrbnici, učitelji i socijalni radnici, ili čak i predstavnici industrije, zakonodavci i političari, svi imamo veliku ulogu.

Porast zlostavljanja djece kao i razvoj novih oblika zlostavljanja u uskoj je vezi i s razvojem tehnoloških komunikacijskih dostignuća. Tako je Internet, kao najpopularnije sredstvo komunikacije  i informiranja, postao dio svakodnevnice života djece i mladih koji su, nažalost, često izloženi neprimjerenim sadržajima. Kako  je Internet mjesto na kojemu, barem u Hrvatskoj, ne postoji usustavljen mehanizam kontrole sadržaja u sklopu državnog aparata, odgovornost ostaje na djeci i mladima, a ponajviše na roditeljima koji bi trebali kontrolirati  djecu u korištenju Interneta.

U Osnovnoj školi Gorjani provedeno je niz aktivnosti u sklopu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta. Na radionici koju je održala pedagoginja Danijela Mađarac, učenici su upoznati sa svim opasnostima Interneta te su definirali pravila ponašanja na Internetu. Na nastavi informatike učenici su istražili mogućnosti Interneta te osmislili pravila kako postati uzorni stanovnik virtualnog svijeta.

Edukacijski paket za Dan sigurnijeg interneta 2020. godine potražite na: http://csi.hr/p/edukacijski-paket-za-dan-sigurnijeg-interneta-2020-godine-246