Pa šta sad što je VALENTINOVO... Ja te volim SVAKI DAN!!

Autor: Ana Perić, Barbara Matijević, 8. 2. 2011.

Uskoro je Valentinovo, tzv. ''Dan zaljubljenih''! Jeste li već pronašli savršen poklon? Mislite li da se samo na taj dan treba darivati voljene i iskazivati ljubav?

Mi vam donosimo priču o tome kako je uopće nastalo Valentinovo i naše mišljenje o svemu tome.

Jedno tumačenje potječe iz Rima, još dok je kršćanstvo bilo potpuno nova i mlada religija, živio je svećenik Valentin. Tadašnji car, Klaudije I, naredio je svim vojnicima da se niti slučajno ne smiju ženiti ili zaručivati, jer je držao da se vojnici (kao oženjeni ili zaručeni muškarci) neće htjeti boriti u njegovim ratovima, već će radije ostajati kod kuće sa svojim obiteljima. Svi svećenici odlučili su poštovati ovu carevu odluku pa nisu više htjeli vršiti sam obred vjenčanja. Svi, osim jednoga... Svećenik Valentin oglušio se na carevu odluku i počeo je potajno održavati ceremonije vjenčanja svih mladih parova koji su to željeli, sve dok ga nisu ulovili i bacili u tamnicu. 14. veljače (večer uoči rimskog proljetnog blagdana Luperkalije) svećeniku Valentinu odrubili su glavu. Nedugo nakon smrti narod ga je proglasio svecem pa kada se u Rimu učvrstilo kršćanstvo, svećenstvo je odlučilo spojiti blagdan Luperkalije i smrt Svetog Valentina u jedan. Odredili su da će se novi praznik slaviti 14., a ime su mu dali u spomen na ovog sveca. Naravno da postoje i druge teorije o porijeklu ovog praznika, pa se mogu recimo pronaći teze da potječe od nekih poganskih obreda, dok druge pak govore kako se u srednjovijekovnim vremenima vjerovalo da se ptice počinju pariti 14. veljače, pa otuda običaj slanja "Valentinovskih" čestitki. Ipak, najvjerojatnije Valentinovo postoji zbog svećenika Valentina kojemu je 14.2. odrubljena glava.

Naše mišljenje je da je Valentinovo postalo previše komercijalno. Mi mislimo da Valentinovo ne treba biti jedini dan na koji se iskazuje ljubav i daruje voljene... Ako nekoga voliš, trebaš ga voljeti uvijek, bez obzira na to koji datum ili dan bio, i bez obzira na to što ti taj netko pokloni/ne pokloni.Naša poruka je da se volite svaki dan, bez obzira koji dan bio. Svaki dan je je dan za ljubav!!