KALENDAR
« Siječanj 2021 »

Obilježen Međunarodni dan osoba s invaliditetom
Autor: Mirela Korajac, 8. 12. 2020.

Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se 3. prosinca s ciljem senzibiliranja javnosti na njihovu prisutnost te kako bi se smanjila socijalna isključenost osoba s invaliditetom.  Učenici prvoga razreda tog su dana s knjižničarkom čitali problemsku slikovnicu „Medo u kolicima“ koja govori o tome kako invaliditet nekim ljudima stvara vidljivo obilježje po kojem su drugačiji. Kako bi učenici razvijali empatiju, toleranciju i kako bi uvažavali različitosti, nakon čitanja slikovnice razgovarali smo o vrstama invaliditeta i što bismo trebali učiniti kad sretnemo osobu s invaliditetom. Uz ovu temu, povezali smo i temu dječjih prava te smo se složili kako sva djeca imaju jednaka prava, bez obzira na različitosti. Kako bi se učenici potaknuli na razmišljanje i empatiju, dobili su zadatak zamisliti i nacrtati kako bi pomogli svom vršnjaku koji se nalazi u kolicima, poput mede o kojem su slušali na početku. Učenici su svojim crtežima pokazali da su spremni pomoći prijatelju u nevolji te zaključili kako za prijateljstvo nisu važna vidljiva obilježja, već ono što nosimo u sebi.

Kristina Tidlačka, knjižničarka