Posjet Lonjskom polju - 18. svibnja 2013. g.

Autor: Damir Jukić, 28. 5. 2013.

Uz pratnju petoga  i šestoga razreda OŠ Josipa Kozarca, mi, učenici petoga razreda OŠ Gorjani te naša razrednica Sanja Letica, krenuli smo na jednodnevni izlet u Park prirode Lonjsko polje. Pošli smo u rano subotnje jutro, a vratili se istoga dana, u večernjim satima. Put nas je vodio preko Jasenovca do Krapja, mjesta unutar Parka prirode poznatoga po tradicijskoj arhitekturi, čuvenim posavskim kućama „korabljama“. Nakon kratkoga odmora, zaputili smo se u selo Čigoć. Čigoć je prvo europsko selo roda. Poslušali smo predavanje o rodama, selu i kućama koje ondje stoje više od dva stoljeća. Brojali smo aktivna gnijezda, promatrali rode pomoću teleskopa, gledali kuće koje se slažu poput lego kockica. Naučili smo raspoznati mužjaka od ženke, razgledavali ljepote Parka, okućnica, posjetili tradicionalnu stolarsku radnju. Nakon razgledavanja, autobusom smo prošli kroz selo lastavica. Imali smo prilike vidjeti i fotografirati pašnjake s poludivljim konjima, turopoljskim svinjama i kravama. Nakon obilaska, ručali smo s velikim apetitom i sretno, a pomalo umorno, vratili se kući prepuni dojmova sa željom da ćemo uskoro na neki novi, uzbudljivi izlet, kao što nam je bio i ovaj (vidi foto galeriju).

Učenice: Josipa Sabo, Gabriela Matijević, Mila Perić, Gabrijela Bunoza