Astronomija

Autor: Gabrijela Jukić, 18. 11. 2016.

U večernjim satima, 17. studenog, u sklopu Astronomije koja se ove godine izvodi kao izvannastavna aktivnost, okupili su se učenici sedmog razreda na školskom dvorištu pod vodstvom učiteljice Ivane Domjan kako bi teleskopom promatrali nebeski svod. Radoznalo su nam se priključili učiteljica Mirela, pedagoginja Gabrijela te domar „čika Zlatko“.

Pronašli smo sazviježđa Plejade i Kasiopeju o kojima smo pročitali značajne podatke; pregledali smo sve kratere na Mjesecu te ponovili što sve znamo o njemu kao Zemljinom satelitu. Prodiskutirali smo odakle su i kako nastaju asteroidi, komete i meteori, zašto svijetle kada uđu u atmosferu i kakav utjecaj imaju na Zemlju.

Iako je najavljen najveći roj meteora Leonida za ovu noć, nismo vidjeli niti jednu „zvijezdu padalicu“. Unatoč tome, nadamo se da će nam se želje ipak ostvariti.

Ivana Domjan

Fotogalerija - Astronomija