Dnevnik jedne osmašice

Autor: Josipa Sabo, 16. 2. 2016.

Za sve ljenčine koje uspjeh grade na tuđem znanju

Poslušaj me, ti, upravo ti koji ćeš se pronaći u ovom tekstu… Ti koji ne učiš, a želiš savršene ocijene i tražiš druge da ti pomažu. Prepisuješ, ostaješ doma za vrijeme testova, tražiš da ti kažu sva pitanja i očekuješ da te svi vole… Pa, sretno ti bilo, ali, NEĆEŠ USPJETI. Oni koji stalno traže pomoć drugoga bez da  mu zahvale, kad stalno drugoga za rukav vučeš da te izvlači iz nevolja za koje si sam kriv. Prvo, nisi u redu. Osoba koja sve radi da bi ti imao bolje ocijene je osoba koju iskorištavaš. Iskorištavati ljude za svoje potrebe je jadno i nisko. Ne radi to! Drugo, uspjet ćeš u početku, ali baš kad se 'ufuraš' netko će ti stati na kraj. Ne misli da se cijeli svijet vrti oko tebe…Biseru, nisi Sunce! Svijet se vrti oko Sunca, a ti si još jedna osoba koja ne zaustavi silu težu i koja nema nikakvu nadnaravnu moć… Svijet se NE VRTI OKO TEBE. Zapamti to. Jednom će se pojaviti netko kome će biti dosta toga da radi i trudi se svim svojim silama biti dobar i toj osobi nećeš biti važan… Ta osoba će pod svaku cijenu htjeti pravdu. Bila to tvoja mama, sestra, bila to tvoja najbolja prijateljica ili profesor na fakultetu. Nije bitno. Bitno je to da ćeš mu dosaditi… Ti i tvoje: ''Moraš mi pomoći!'' ćete nekome ''stati na živac'' i on će te izdati, on će te srušiti na ispitu, on će ti ''uništiti život.'' Neće popustiti pod pritiskom. Zato prestani odmah. Prestani s izvlačenjem, prestani s glupostima i izađi hrabro… Hrabro kreni na ispit i položi ga svojim znanjem, a ne tuđim. Ne budi ovisnik o drugima… Pazi da ne ovisiš o drugima cijeli svoj život. Zato te molim, osamostali se na vrijeme. Ne čekaj da te netko odbije, ''otpili''… Kreni sad!