Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama - 25. 11.

Autor: Damir Jukić, 25. 11. 2014.

Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedninjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenog 1960. godine sestre Patriu, Minervu i Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo.

U Kanadi je svaka deseta žena žrtva nasilja svog partnera, u SAD-u svaka šesta, a u Hrvatskoj se svakih 15 minuta fizički zlostavlja jedna žena. Podatci su djelomično točni i zapravo umanjeni jer većina nasilja ostaje neregistrirana, a nasilnici su osobe svih profesija i socijalnih struktura. Žene često, zbog nedostatka potpore rodbine i prijatelja te osuđivanja okoline, dugo trpe nasilje prije nego potraže pomoć. Kako bi svima pokazali da se nasilje nad ženama i djevojkama ne može i ne smije tolerirati, važno je pokazati odlučnost i dati potporu zlostavljanim ženama

Stoga se na današnji dan nastoji podignuti svijest o činjenici da su žene diljem svijeta i dan danas predmet rodno zasnovanog nasilja – od premlaćivanja u obitelji, seksualnog i svakog drugog nasilja, do nasilja počinjenog od strane države. Kao što je to bilo i 1960., prava ozbiljnost i priroda nasilja nad ženama i dalje je često skrivena od očiju javnosti.

U povodu podizanja svijesti ovog problema, u svijetu se organizira UNITE kampanja – „16 dana aktivizma“.

Kampanja počinje na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i traje do Međunarodnog dana ljudskih prava (10. prosinca). Na ovaj se način želi naglasiti da uklanjanje svakog oblika nasilja nad ženama predstavlja osnovno pitanje zaštite ljudskih prava.

Tijekom 16 dana aktivizma protiv rodnog nasilja, UNITE kampanja potiče aktiviste da dopru do svojih prijatelja, obitelji, lokalnih i nacionalnih organizacija na način da oboje svoje susjedstvo u narančasto. To će simbolički osvijetliti sliku problema i dati nadu za sretniju budućnost.

I VI MOŽETE POMOĆI. Proširite vijest!

Upalite narančasta svjetla, obucite se u narančasto, objesite narančaste zastave, plakate i trake gdje god je dopušteno.

Zajedno podignimo svijest o nasilju nad ženama i razgovarajmo o rješenjima.