Harry Potter i Kamen Mudraca

Autor: Emilija Prgomet, 28. 11. 2013.

Pročitajte nešto o zgodama mladog čarobnjaka Harryja iz filma 'Harry Potter i Kamen Mudraca'

smiley

Režiser: Chris Columbus

Godina izdanja: 2001

Film je snimljen na temelju romana koji je napisala J.K.Rowling, dok je scenarij napisao Steve Klowes.

Mjesto radnje: Velika Britanija

Jezik: engleski

Žanr: fantastika

Glavne uloge: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermione

Granger)

Radnja

Dok je još bio beba, Harryjeve roditelje ubio je moćni crni mag Voldemort, ali njega nije uspio ubiti. Do svoje jedanaeste godine, Harry živi sa svojom tetom i tetkom i nema aposolutno nikakvog znanja ni podsjetnika na svoje roditelje – sve što zna je da su oni poginuli u automobilskoj nesreći, i da se on sam izvukao sa ožiljkom u obliku munje na čelu.

Sve se mijenja kad Harryja za njegov jedanaesti rođendan posjeti Hagrid, lovočuvar u Hogwartsu (Školi vještičarenja i čarobnjaštva) i objasni Harryju da je on čarobnjak. Harry dolazi u svoju novu školu (Hogwarts), torbe puno začuđujućih stvari, poput hrane za sove, zbirki čarobnih formula, pera za pisanje ili staklenki s kojekakvim čudnovatim stvarčicama, ali ono što ga najviše začuđuje je to što ga svi poznaju. Harry saznaje da je one noći kad je izgubio roditelje, njegova majka dala život za njega, te se smrtonosna kletva koju je Voldemort bacio na njega odbila te pogodila samog Voldemorta. Zato za njega zna cijeli čarobnjački svijet; on je Dječak koji je ostao živ. U Hogwartsu stječe bliske prijatelje – Rona i Hermionu. U međuvremenu, ravnatelj škole u Hogwartsu na trećem katu u Zabranjenoj zoni sakriva nešto vrlo rijetko – Kamen mudraca. Taj kamen može pretvarati svaku kovinu u zlato, i, što je još bitnije, može stvoriti napitak koji osigurava besmtnost. Na kraju knjige, Harry sprečava Voldemorta da ukrade Kamen te odgađa njegov povratak. Početkom ljetnih ferija, Harry se vraća Dursleyjevima, sretan što ima prijatelje i što je napokon našao mjesto u kojem se osjeća kao kod kuće.

Margareta Zeko.