Harry Potter i Odaja Tajni (Harry Potter and the Chaber of Secrets)

Autor: Emilija Prgomet, 28. 11. 2013.

Novi nastavak Harry Pottera! :)

Režiser: Chris Columbus

Godina izdanja: 2002

Film je snimljen na temelju romana koji je napisala J.K.Rowling, dok je scenarij napisao Steve Klowes.

Mjesto radnje: Velika Britanija

Jezik: engleski

Žanr: fantastika

Glavne uloge: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermione

Granger)

Radnja: Harry vene kod Dursleyjevih na ferijama, a budući da nije primio nikakva pisma, nagađa da su ga prijatelji napustili. A onda, jednog dana, posjeti ga kućni vilenjak Dobby! Upozorava ga kako se ne smije vratiti u školu u Hogwartsu jer će se ondje događati loše stvari. Čak je i presretao Harryjeva pisma, nadajući se da će Harry odustati od povratka u školu ako misli da su ga prijatelji napustili. Budući da je Hogwarts jedino mjesto na kojem je Harry ikad bio sretan, rekao je da se naprosto mora vratiti u školu. Dobby je, stoga, uvalio Harryjeva tetka u nevolju – pa time odmah i samog Harryja. Tetak  Vernon na Harryjev prozor i vrata od sobe lokote; ali oni nisu spriječili Rona i njegovu braću da ga otmu i odvedu kod Weasleyjevih kući. Jazbina (njihova kuća) bilo je otrcano, ali vrlo sretno mjesto, Harryju jedno od najdražih, zato jer je bilo dom. Ni mali incident u Zakutnoj ulici, pa ni činjenica da ne zna što ga čeka kad se za ferije ponovo vrati kući, nisu Harryja spriječili da bude presretan što se vraća u Hogwarts. Pa ipak, tamo su se počele događati čudne stvari. Nekoliko ljudi, pa i jena mačka i jedan duh, skamenjeni su na nekakav čudan način, na zidu se javio čudan natpis ispisan krvlju, a svi pričaju da je otvorena Odaja tajni* ! Dok i učenici i osoblje premiru od straha, Harry zapada u nevolje, pa čak i cijela škola vjeruje da je on kriv, jer se on igrom slučaja našao na svim mjestima zločina. Vrhunac nesreće bio je kad je u Odaju tajni odvučena nesretna Ginny Weasley (Ronova sestra). Harry ju, zajedno s Ronom, hrabro spašava te se suprotstavlja zbog nje opasnom bazilisku* te mlađoj verziji lorda Voldemorta, za kojeg se ispostavljalo da je upravljao Ginny putem svog starog dnevnika. Harry vješto oslobađa i vilenjaka Dobbyja, te se vraća kući Dursleyjevima na nove ljetne ferije.

Margareta Zeko

·         Hogwarts je škola koju su osnovali četvero ljudi: Rowena Rawenclaw, Godric Griffindor, Helga Hufflepuf te Salazar Slitherin. Prvih troje su se dobro slagali, ali Slitherin je smatrao da bi trebali pomnije birati učenike. Nastala je zavada, pa je Slitherin napustio školu. Legenda kaže da je, prije no što je otišao, u Hogwartsu izgradio Odaju Tajni, tajnu prostoriju u kojoj se nalazi legendarno čudovište (kasnije se otkrilo da je bazilisk) kojim će moći vladati samo Slitherinov baštinik.

·         Bazilisk je golema, mitska zmija koja nastaje kad žaba krastača leži na kokošjem jajetu.