Harry Potter i Princ miješane krvi (Harry Potter and the Half-Blood prince)
Autor: Emilija Prgomet, 13. 2. 2014.

Režiser: David Yates

Godina izdanja: 2009

Film je snimljen na temelju romana koji je napisala J.K.Rowling, dok je scenarij napisao Steve Kloves.

Mjesto radnje: Velika Britanija

Jezik: engleski

Žanr: fantastika

Glavne uloge: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermione

Granger)

Radnja:

U cijeloj Britaniji nastao je kaos zbog Voldemortova povratka. S njime su se vratili i divovi, dementori se slobodno kreću, ljudi bježe iz Azkabana... Ministar magije je smijenjen, a mjere u Hogwartsu su znatno postrožene. Snape je dobio svoj dugo željeni posao profesora Obrane od Mračnih sila, a zamijenio ga je simpatični profesor Slughorn.

Na Slughornovim satima Harry briljira, ali ne zahvaljujući sebi, već starom udžbeniku iz Napitaka koji mu je dodijeljen, a po kojem je črčkala osoba koja se naziva 'Princem miješane krvi'. Te črčkarije su zapravo bili vrlo korisni savjeri za pripravu napitaka, alii neke kletve, od kojih je jedna pošla krivo: poprilično je ozlijedio Draca Malfoya opasnom kletvom. Dok je Harry fasciniran Prinčevim savjetima, među Ronom i Hermionom se rađa simpatija, a s njom i znatna ljubomora.

Dumbledore Harryju počinje davati „instrukcije“ – točnije, počinje ga upoznavati s Voldemortovom prošlošću te na kraju, sa horkruksima. Na kraju knjige, Dumbledore i Harry odlaze po jedan horkruks, a dotada Draco potajice uvodi smrtonoše u Hogwarts da mu pomognu sa zadatkom koji mu je dao Lord Voldemort – mora ubiti Dumbledorea. Dumbledorea je na kraju ubio Snape, a Harry je nakon Albusova pogreba odlučio napustiti školu te poći u potragu za horkruksima, a Ron i Hermiona su čvrsti u svojoj odluci da pođu s njim. Harry se po posljednji put vraća k Dursleyjevima.