Harry Potter i Red feniksa (Harry Potter and the Order of the Phoenix)

Autor: Emilija Prgomet, 13. 2. 2014.

Režiser: David Yates

Godina izdanja: 2007

Film je snimljen na temelju romana koji je napisala J.K.Rowling, dok je scenarij napisao Steve Kloves.

Mjesto radnje: Velika Britanija

Jezik: engleski

Žanr: fantastika

Glavne uloge: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermione

Granger)

Radnja:

Harry provodi još jedno ljeto dosade kod Dursleyjevih, ovaj puta prošarano noćnim morama i brigama zbog povratka Lorda Voldemorta, a ovaj puta upada i u gabulu: pojavili su se dementori i Harry je morao koristiti magiju van škole! Na saslušanju u Ministarstvu magije su ga nevoljko pustili, a Weasleyjevi i njegov kum poželjeli su mu dobrodošlicu u tmurnu staru kuću Blackovih.

Po povratku u školu čekaju ih novi problemi: ove godine se pripremaju za teške ispite, a nova profesorica Obrane od Mračnih sila je namještena od Ministarstva, te im potpuno brani korištenje magije. Harry, Ron i Hermiona pokreću tajnu grupu koja vježba razne čarolije, zbog čega na kraju ispašta, odnosno prihvaća krivnju – Dumbledore. Njega su protjerali, a na mjestu ravnatelja ga je zamijenila profesorica Umbridge. Dok se ona bavi nestašnim Fredom i Georgeom koji daju sve od sebe da ju sabotiraju, Harryja još uvijek muče živopisne noćne more o lordu Voldemortu.

Na ispitu je Harry imao viziju kako Voldemort muči njegovog kuma te se, zajedno sa nekoliko prijatelja, riješio profesorice Umbridge i poletio u Ministarstvo da ga spasi, no ispalo je da je sve bila klopka koju su postavile smrtonoše da bi namamile Harryja u Ministarstvo. Ali zašto? Harry im je trebao jer su samo prkeo njega mogli doći do proročanstva koje reba Voldemortu. Proročanstvo se razbilo, ali Dumbledore je Harryju rekao sve što je reklo: ukratko, da će jednog dana morati ubiti Voldemorta. Harry se na kraju filma vraća k Dursleyjevima s još jednom brigom na plećima, ali i prijateljima koji ga podržavaju.