Datum objave: 15. listopada 2024.
Kategorija: Nekategorizirano

Svjetski tjedan svemira

Obilježavanje Svjetskog tjedna Svemira (4.10. – 10.10.) u našoj školi bilo je raznoliko i šaroliko. U raznim aktivnostima i projektima sudjelovali su učenici od petog do osmog razreda s učiteljicama Darijom Bjelicom, Danijelom Matijaković i Ivanom Domjan.

Kroz edukaciju, razgovor i prezentacije, učenici su s učiteljicom Darijom naučili princip širenja svemira crtajući točke na balonu te ga onda napuhujući, otkrili su da je odaljenost točaka sve veći i da se na taj način širi Svemir. Također su izučavali mijene Mjeseca, te redoslijed planeta u Sunčevom sustavu. Sve to su prikazali plakatima.
Na radionicama s učiteljicom Ivanom Domjan gledali smo film Mars napada (1996), razgovarali i crtali kako moguće izgledaju izvanzemaljci, igrali slagalice (puzzle) online na internet stranici www.puzzlegarage.com s motivima svemira gdje je svaki učenik morao na kraju reći što je njegova slika prikazivala (planet, galaksiju, astronaut, svemirska postaja, sonda, itd.). Igrali smo igru Memory sa sazviježđima gdje su učenici morali povezivati raspored zvijezda s imenom sazviježđa. Gledali smo i komentirali dokumentarni film Svemir s učenicima sedmog razreda.
Učenici osmog razreda povezali su učenje potencija baze 10 pozitivnih i negativnih eksponenata s trenutnim gradivom iz matematike, računajući promjer planeta našeg Sunčevog sustava, njihovu masu i udaljenost od Sunca, te povezujući te ogromne veličine sa „minijaturnom” veličinom atoma, masom protona, neutrona i elektrona. Od njihovih istraživanja uredili smo pano.

Najveći izazov predstavljao je projekt izrade maketa planeta sunčevog sustava od kartona, veličine planeta i njihovog oslikavanja, te pokušaja predočavanja njihovih putanja i brzine gibanja oko Sunca. Uz suradnju učiteljice tjelesne i zdravstvene kulture Danijele Matijaković i učiteljice matematike Ivane Domjan proučavali smo promjere planeta, udaljenosti od Sunca (putanje), te brzine gibanja oko Sunca koje smo prikazali na školskom igralištu pred ostalim učenicima i učiteljima.

Kroz razna istraživanja, razgovore, razmjenu mišljenja, rezanja, bojanja i izračune svi smo se dobro zabavili, nasmijali i puno toga naučili!

Više fotografija možete pronaći na našoj Facebook stranici škole.

Dan otvorenih vrata Univerzala

Učenici razredne nastave u petak su sudjelovali na Danu otvorenih vrata Univerzala gdje su naučili puno toga i pri tome se dobro zabavili! Komunalna mehanizacija tvrtke Univerzal prvi je put bila na velikom parkingu u Đakovu te su učenici mogli pogledati sva izložena...

Mali zadrugari u akciji

Mali zadrugari naše škole pripremaju se za zimu. Vrijedno su brali šipak za čaj koji ćemo kuhati u školskoj kuhinji. Iako je trnje pomalo bockalo, nisu odustajali. Jedva čekamo prve šalice svoga čaja. Vesna Dravec